Jak spełnić marzenie o własnym kącie ?

lip 2, 2018

Kredyt hipoteczny to jedyne rozwiązanie na spełnienie marzeń o własnym domu, z którego korzysta wiele osób. Jest to decyzja którą należy podjąć z rozwagą, ponieważ spłacać będziemy go przez kilkadziesiąt lat. Bardzo ważne jest aby w trakcie decyzji, pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach. Dzięki przestrzeganiu tych zasad nie narazimy się na straty, wysokie koszty czy niekorzystne umowy z bankiem.

Co dajemy od siebie

Wkład własny jest podstawą jeśli chcemy uzyskać taki kredyt. Czasy w których można było sfinansować 100% inwestycji, niestety minęły od 2007 konieczny jest wkład własny. Obecnie aby uzyskać kredyt hipoteczny konieczne jest posiadanie minimum 20% wartości inwestycji. Aby nie było odstępstwo od kredytów hipotecznych, wprowadzono również możliwość 10% wkładu własnego, przy dodatkowym zabezpieczeniu w postaci ubezpieczenia.

Bardzo istotna kwestia to zdolność kredytowa. Jest to kwestia którą sprawdza Bank aby mieć pewność że osoba której pożyczy pieniądze na pewno jest wróci. Wyliczana jest na podstawie naszego dochodu, miesięcznych wydatków, stanu majątkowego czy stanu cywilnego. Po oszacowaniu, czy nasza zdolność kredytowa jest odpowiednia, możemy albo spotkać się z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku lub jego odrzuceniem.

Ile zapłacimy co miesiąc

Kolejna kwestia to rodzaj rat. Banki oferują dwa rodzaje rat, które mamy możliwość spłacać. Pierwsza z nich to raty równe. Tutaj kapitał jaki naliczone do niego odsetki są zmienne. Pierwszych latach spłacania zobowiązanie jest większe a odsetki stanowią dużo większą część raty. Po podliczeniu okazuje się że to rozwiązanie jest droższe ponieważ kapitał spłacany jest wolniej. Plusem tego rozwiązania jest natomiast to że raty początkowo są niższe, co skutkuje tym że łatwiej się je spłaca. Raty malejące natomiast, w ogólnym rozrachunku są rozwiązaniem tańszym. Wymagają jednak spłacania większych rat przy początkowej fazie kredytu. Z tego powodu rozwiązanie to cieszy się dużą mniejszą popularnością niż raty równe.

Dodatek do pensji

Kolejna bardzo istotna kwestia to koszty dodatkowe które ponosimy w czasie trwania kredytu. Jest to nie tylko stała marża banku, oprocentowanie czy prowizję lecz również opłaty za prowadzenie kredytu. W ich skład mogą wchodzić na przykład, koszty związane z wydłużeniem terminu spłaty, przygotowanie dokumentacji czy opłaty związane z kontrolą wydatków. W ich skład również wchodzą wszelkie ubezpieczenia które wybierzemy. Mogą to być ubezpieczenia zdrowotne, nieruchomości czy zdrowia oraz takie które zapewnią spłatę zobowiązania w wyniku śmierci kredytobiorcy.