pośrednictwo pracy Szczecin

Jakie formularz wybrać PIT-36, PIT-37, PIT-38…?

Jakie formularz wybrać PIT-36, PIT-37, PIT-38…?

lip 16, 2019

Prostym i zarazem pewnym sposobem na rozliczenie PIT jest skorzystanie z specjalnie przygotowanych programów dostępnych w internecie. Rozwiązanie takie daje całkowitą kontrolę i gwarancję, że zeznanie będzie przygotowane poprawnie i z uwzględnieniem należnych ulg i odliczeń.

W zależności od tego, z jakich źródeł uzyskaliśmy dochody, oraz jakiej metodzie opodatkowania one podlegają, rozliczenie PIT sporządzamy na odpowiednich formularzach. Deklaracja wypełniona przy wykorzystaniu programu pozwala na składanie pitu przez internet. Wtedy rozliczenie PIT-u może być bardzo łatwe i zająć niewiele czasu.
Uzupełniając formularz w programie należy odpowiedzieć na kilka prostych pytań. I tak na przykład jeśli prowadzona jest działalność gospodarczą opodatkowaną według skali, program wybierze PIT 36, a z kolei zaś gdy rozlicza się przychody kapitałowe, wykorzysta PIT 38, a w przypadku dochodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości uzupełni PIT 39. W kolejnych krokach po wpisaniu odpowiednich kwot wykonywane są obliczenia. Rozliczenie zakończa się wysyłając deklaracje do urzędu skarbowego online. Rozliczenie wysyłamy razem z załącznikami. Internet pozwala wysłać do urzędu skarbowego dokumenty o każdej porze dnia i we wszystkie dni tygodnia, również w dni wolne od pracy. Warto pamiętać, że dokumenty przesłane w terminie, eliminują ewentualne sankcje za opóźnienia. Na zakończenie warto zaznaczyć, iż sporo rocznych rozliczeń można przekazać do US korzystając z oferowanej obecnie usługi Twój e-PIT.