gru 27, 2021
Osoba wykonująca pracę, jaką jest korektor tekstu przede wszystkim musi być pasjonatem czytania. Wszystkiego. Bo czasami trafia na poezję, czasem na powieści o różnej tematyce, ale wśród zleceń zdarza się też poprawianie artykułów na strony i blogi, korekta prac doktorskich, magisterskich i licencjackich. Wachlarz zadań jest bardzo szeroki.
I. Zakres działania
Funkcja korektora jest często mylona z redakcją. Czasami jedna osoba wykonuje obydwa zadania i jest to częsta praktyka w przypadku krótszych tekstów. Jeśli chodzi o podstawowe usługi korektorskie, gdy praca jest podzielona na dwie osoby, to są to:
1. Sprawdzenie czy wszystkie poprawki wskazane przez redaktora zostały naniesione do tekstu.
2. Dostosowanie tekstu do wymogów redakcyjnych: chodzi o normy językowe, poligraficzne i wizualne.
3. Porównywanie: korektor jest pewnego rodzaju łącznikiem między redakcją, autorem, adiustatorem, sprawdza czy ostateczna wersja, idąca do druku jest zgodna ze wszystkimi nanoszonymi w trakcie poprawkami.
W przypadku codziennych zleceń, niezwiązani z wydawnictwami korektorzy sprawdzają teksty autorów pod kątem błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i językowych. Tekst po korekcie powinien być poprawny pod tym kątem, ale dopiero redakcja wnosi coś dodatkowego – poprawia układ, szyk zdania na bardziej przyjazny dla czytelnika i wnosi inne poprawki z wyższego poziomu podejścia do tekstu.
Sprawdź tą ofertę: szybka korekta językowa tekstów naukowych
II. Podstawowe narzędzia pracy
Zasadniczo korektor tekstu ma mniej pracy niż redaktor, nie znaczy to jednak, że wypełnia swoje zadania bez większego zaangażowania. Podstawowym narzędziem pracy są słowniki i poradniki językowe. Dbałość o poprawność językową i podążanie za wskazaniami językoznawców jest bardzo istotne. Język ewoluuje, a co za tym idzie należy nieustannie aktualizować stan swojej wiedzy. Profesjonalna redakcja i korekta tekstu nie jest zadaniem dla każdego, wymaga duże dokładności i spostrzegawczości. To idealne zajęcie dla absolwentów filologii, nie tylko polskiej, ale mogą to być też inne języki obce. Ważne jest duże wyczucie językowe, a pomaga w tym ilość przeczytanych książek na koncie.
Najnowsze komentarze